A lánckötés lehetőségei. Bérkötés, lánchurkoló lánckötő gépek építése.

Magyarországon a lánckötött, lánhurkolt kelmék ruházati célú gyártása gyakorlatilag megszünt. Van azonban lehetőség az újraélesztésre. Léteznek még gépek és van egy ezermester szakember, akinek fejében ott a tudás. Képes új gépek gyártására.

A lánckötés ( Raschel technológia) és lánchurkolás jellemzője, hogy a fonalvezetés iránya és a kelme gyarapodás iránya megegyezik. A tűmozgatás csoportosan történik és a szemátbuktatás folyamata az egész tűágy összes tűjén egyszerre történik meg. Ahány tűvel dolgozunk minimum annyi külön vezetett és adagolt fonalra van szükségünk a kötéshez. Ezeket a fonalakat a kötés számára elő kell készíteni, un. lánchengerekre fel kell "vetni". Ez a felvetésnek nevezett művelet. Ez sajnos egy plussz művelet a vetülékrendszerű technológiákhoz képest, de ez az ára a későbbi iszonyatos kötési gyorsaságnak. A fonalvezetést létrákba szervezett lyuktükkel oldják meg. A lyuktűkre és tűkre is jellemző, hogy 1 inch szélességű blokkoból állnak és ezeket rögzitik egymás mellé a kívánt szélességnek megfelelően. Az alábbi fotón jól láthatók ezek blokkok közepükön a rögzítő csavarral.

 

gep.jpg

Működés közben a létrák és a tűágy.

Működés közben a létra vezérlő láncszemek.

A lánckötéssel ( Raschel néven terjedtek el az első  lánckötőgépek) nagyon stabil kötési szerkezeteket álíthatunk elő. Megközelíhetjük a szövetek mérettartását, de köthetünk síkkötött termékekkel megegyező rugalmasságú kötészerkezeteket is. Nagy előny hogy több létrás kötések alkalmazásával a négyzetmétertömeget, sürűséget nagyon széles határok között tudjuk változtatni (30gr és 500gr igénytől függően).

A Raschel vagy lánckötőgépek a manapság oly népszerű 3dimenziós ( space )  műszaki textiliák gyártásánál behozhatatlan előnyre tettek szert. Itt a legegyszerűbb megoldani a két tűágy eltávolítását egymástól, akár 5-10cmre és a két különálló kelmét egy nagyobb méretű ezáltal hosszabb lengésre alkalmas  létra alkalmazásával merev, damilszerű monofilamentel összekötni a két különálló kelmét. Így készül a leg légáteresztőbb, legrugalasabb matrac.

A kelmék szélessége szintén széles határok között változhat. A 3mm-es szalagoktól a 2,5m széles kelmén keresztül az 5m széles műszaki hálóig mindent köthetünk.

 

Akiknek az érdeklődését felkeltette a lánckötésben rejlő számtalan lehetőség, gyártatni szeretne, speciális gépre lenne szüksége, az keressen meg az alábbi telefonszámon és újraélesztjük ezt a tevékenységet. 20-943-6068

 

A Raschel név története a Wikipedia szabad lexikon szerint:

Az 1859-ben szabadalmaztatott raschel-gép, a láncrendszerű kötőgép kanalas tűkkel működő változata, szintén angol találmány. (A raschel-gép nevet egy német gépgyár adta, amely egy francia színésznő, Élisabeth-Félice Rachel révén népszerűsítette a gép termékét, egy sálat. Neve a németes raschel-gép írásmódban maradt fenn.)

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 6
Heti: 66
Havi: 273
Össz.: 82 219

Látogatottság növelés
Oldal: Láckötés
A lánckötés lehetőségei. Bérkötés, lánchurkoló lánckötő gépek építése. - © 2008 - 2024 - lanckotes.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »